NATR 20 PP, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 20MM BORE - PREMIUM RANGE
Yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, crowned outer, lip seals on both side, from our Premium range. 20mm ID, 47mm OD, 25mm width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£66.08 (£79.30 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATR 20 PP, Yoke Type Support Roller with a 20mm bore - Premium Range | |
| Reference | NATR 20 PP |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 20mm |
| Outside Diameter | 47mm |
| Width | 25mm |
| Weight (KG) | 0.246 |
Schematic for NATR 20 PP, Yoke Type Support Roller with a 20mm bore - Premium Range | |
| B | 25mm |
| d | 20mm |
| D | 47mm |
You may also be interested in...
K 85 92 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 85mm bore - Budget Range
CODE: K 85 92 20
£34.91 ex VAT
NAO 90 120 30, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 90mm bore - Premium Range
CODE: NAO 90 120 30
£483.54 ex VAT





