NATR 20, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 20MM BORE - BUDGET RANGE
Yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, crowned outer, gap seals on both side, from our Budget range. 20mm ID, 47mm OD, 25mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£39.18 (£47.02 inc VAT)
- 5 - 9£37.22 (£44.66 inc VAT)
- 10 +£35.26 (£42.31 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATR 20, Yoke Type Support Roller with a 20mm bore - Budget Range | |
| Reference | NATR 20 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 20mm |
| Outside Diameter | 47mm |
| Width | 25mm |
| Weight (KG) | 0.25 |
Schematic for NATR 20, Yoke Type Support Roller with a 20mm bore - Budget Range | |
| B | 25mm |
| d | 20mm |
| D | 47mm |
You may also be interested in...
IR 10 14 16, Needle Roller Inner Ring with a 10mm bore - Premium Range
CODE: IR 10 14 16
£7.96 ex VAT
IR 55 63 25, Needle Roller Inner Ring with a 55mm bore - Premium Range
CODE: IR 55 63 25
£25.20 ex VAT
K 73 79 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 73mm bore - Budget Range
CODE: K 73 79 20
£25.36 ex VAT




