NATR 25 PPX, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 25MM BORE - SELECT RANGE
Yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, cylindrical outer, lip seals on both side, from our Select range. 25mm ID, 52mm OD, 25mm width.
Our select range of QCB ball & roller bearings and PTP / SWR power transmission products - widely used by OEM's as a competitive alternative to premium brands without compromising on quality.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£69.06 (£82.87 inc VAT)
- 5 - 9£65.61 (£78.73 inc VAT)
- 10 +£62.14 (£74.57 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATR 25 PPX, Yoke Type Support Roller with a 25mm bore - Select Range | |
| Reference | NATR 25 PPX |
| Brand | Select |
| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 52mm |
| Width | 25mm |
| Weight (KG) | 0.275 |
Schematic for NATR 25 PPX, Yoke Type Support Roller with a 25mm bore - Select Range | |
| B | 25mm |
| d | 25mm |
| D | 52mm |
You may also be interested in...
LR 30 35 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Budget Range
CODE: LR 30 35 20.5
£7.93 ex VAT
K 25 29 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 25mm bore - Budget Range
CODE: K 25 29 13
£5.41 ex VAT
K 47 52 17, Needle Roller and Cage Assembly with a 47mm bore - Budget Range
CODE: K 47 52 17
£10.08 ex VAT




