NATR 5, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 5MM BORE - BUDGET RANGE
Yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, crowned outer, gap seals on both side, from our Budget range. 5mm ID, 16mm OD, 12mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£16.17 (£19.40 inc VAT)
- 5 - 9£15.37 (£18.44 inc VAT)
- 10 +£14.56 (£17.47 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATR 5, Yoke Type Support Roller with a 5mm bore - Budget Range | |
| Reference | NATR 5 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 5mm |
| Outside Diameter | 16mm |
| Width | 12mm |
| Weight (KG) | 0.015 |
Schematic for NATR 5, Yoke Type Support Roller with a 5mm bore - Budget Range | |
| B | 12mm |
| d | 5mm |
| D | 16mm |
You may also be interested in...
IR 12 15 16, Needle Roller Inner Ring with a 12mm bore - Budget Range
CODE: IR 12 15 16
£5.46 ex VAT
IR 30 37 18, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Premium Range
CODE: IR 30 37 18
£16.57 ex VAT





