NATR 6 PP, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 6MM BORE - BUDGET RANGE
Yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, crowned outer, lip seals on both side, from our Budget range. 6mm ID, 19mm OD, 12mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£18.31 (£21.97 inc VAT)
- 5 - 9£17.40 (£20.88 inc VAT)
- 10 +£16.47 (£19.76 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATR 6 PP, Yoke Type Support Roller with a 6mm bore - Budget Range | |
| Reference | NATR 6 PP |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 6mm |
| Outside Diameter | 19mm |
| Width | 12mm |
| Weight (KG) | 0.02 |
Schematic for NATR 6 PP, Yoke Type Support Roller with a 6mm bore - Budget Range | |
| B | 12mm |
| d | 6mm |
| D | 19mm |
You may also be interested in...
HK 3024 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 30mm bore - Premium Range
CODE: HK 3024 2RS
£18.81 ex VAT
NKIA 5902, Combined Needle Roller Bearing with a 15mm bore - Budget Range
CODE: NKIA 5902
£25.20 ex VAT
RNA 4900 2RS, Needle Roller Bearing with a 14mm bore - Budget Range
CODE: RNA 4900 2RS
£21.35 ex VAT
HK 3026, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 30mm bore - Premium Range
CODE: HK 3026
£14.67 ex VAT



