NATR 8 PPX, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 8MM BORE - BUDGET RANGE
Yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, cylindrical outer, lip seals on both side, from our Budget range. 8mm ID, 24mm OD, 15mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£23.36 (£28.03 inc VAT)
- 5 - 9£22.19 (£26.63 inc VAT)
- 10 +£21.04 (£25.25 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATR 8 PPX, Yoke Type Support Roller with a 8mm bore - Budget Range | |
| Reference | NATR 8 PPX |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 8mm |
| Outside Diameter | 24mm |
| Width | 15mm |
| Weight (KG) | 0.041 |
Schematic for NATR 8 PPX, Yoke Type Support Roller with a 8mm bore - Budget Range | |
| B | 15mm |
| d | 8mm |
| D | 24mm |
You may also be interested in...
RNAO 16 24 13, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 16mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 16 24 13
£22.10 ex VAT
IR 70 80 25, Needle Roller Inner Ring with a 70mm bore - Budget Range
CODE: IR 70 80 25
£28.42 ex VAT
HK 1312, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 13mm bore - Premium Range
CODE: HK 1312
£7.61 ex VAT




