NATV 25 PP, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 25MM BORE - BUDGET RANGE
Full compliment yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, crowned outer, lip seals on both side, from our Budget range. 25mm ID, 52mm OD, 25mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£48.30 (£57.96 inc VAT)
- 5 - 9£45.89 (£55.07 inc VAT)
- 10 +£43.47 (£52.16 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATV 25 PP, Yoke Type Support Roller with a 25mm bore - Budget Range | |
| Reference | NATV 25 PP |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 52mm |
| Width | 25mm |
| Weight (KG) | 0.295 |
Schematic for NATV 25 PP, Yoke Type Support Roller with a 25mm bore - Budget Range | |
| B | 25mm |
| d | 25mm |
| D | 52mm |
You may also be interested in...
NKIA 5905, Combined Needle Roller Bearing with a 25mm bore - Premium Range
CODE: NKIA 5905
£65.42 ex VAT
IR 17 22 16, Needle Roller Inner Ring with a 17mm bore - Premium Range
CODE: IR 17 22 16
£10.90 ex VAT
NA 2206 2RS, Yoke Type Support Roller with a 30mm bore - Premium Range
CODE: NA 2206 2RS
£76.16 ex VAT




