NATV 35 PP, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 35MM BORE - BUDGET RANGE
Full compliment yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, crowned outer, lip seals on both side, from our Budget range. 35mm ID, 72mm OD, 29mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£77.21 (£92.65 inc VAT)
- 5 - 9£73.34 (£88.01 inc VAT)
- 10 +£69.49 (£83.39 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATV 35 PP, Yoke Type Support Roller with a 35mm bore - Budget Range | |
| Reference | NATV 35 PP |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 35mm |
| Outside Diameter | 72mm |
| Width | 29mm |
| Weight (KG) | 0.655 |
Schematic for NATV 35 PP, Yoke Type Support Roller with a 35mm bore - Budget Range | |
| B | 29mm |
| d | 35mm |
| D | 72mm |
You may also be interested in...
IR 90 100 36, Needle Roller Inner Ring with a 90mm bore - Budget Range
CODE: IR 90 100 36
£57.19 ex VAT
NUTR 45100, Yoke Type Support Roller with a 45mm bore - Budget Range
CODE: NUTR 45100
£114.36 ex VAT
AXW 30 Axial Needle Roller and Cage Assembly with a 30mm bore - Budget Range
CODE: AXW 30
£9.10 ex VAT




