NATV 6 PPX, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 6MM BORE - PREMIUM RANGE
Full compliment yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, cylindrical outer, lip seals on both side, from our Premium range. 6mm ID, 19mm OD, 12mm width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£30.21 (£36.25 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATV 6 PPX, Yoke Type Support Roller with a 6mm bore - Premium Range | |
| Reference | NATV 6 PPX |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 6mm |
| Outside Diameter | 19mm |
| Width | 12mm |
| Weight (KG) | 0.022 |
Schematic for NATV 6 PPX, Yoke Type Support Roller with a 6mm bore - Premium Range | |
| B | 12mm |
| d | 6mm |
| D | 19mm |
You may also be interested in...
RNAO 16 24 13, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 16mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 16 24 13
£22.10 ex VAT
AXW 50 Axial Needle Roller and Cage Assembly with a 50mm bore - Budget Range
CODE: AXW 50
£31.34 ex VAT
NKIA 5913, Combined Needle Roller Bearing with a 65mm bore - Premium Range
CODE: NKIA 5913
£257.04 ex VAT




