NF 207 C3, NF-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 35MM BORE - STEEL CAGE - PREMIUM RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing from our Premium range. Two ribs on the inner ring and one rib on the outer ring. 35mm ID, 72mm OD, 17mm width. Also known as
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£77.65 (£93.18 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NF 207 C3, NF-Series Cylindrical Roller Bearing with a 35mm bore - Steel Cage - Premium Range | |
| Reference | NF 207 C3 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 35mm |
| Outside Diameter | 72mm |
| Width | 17mm |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 0.3 |
Schematic for NF 207 C3, NF-Series Cylindrical Roller Bearing with a 35mm bore - Steel Cage - Premium Range | |
| B | 17mm |
| d | 35mm |
| D | 72mm |
You may also be interested in...
NUP 308 E C3, NUP-Series Cylindrical Roller Bearing with a 40mm bore - Plastic Cage - Budget Range
CODE: NUP 308 E C3
£65.35 ex VAT
NJ 2311, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 55mm bore - Brass Cage - Budget Range
CODE: NJ 2311
£251.13 ex VAT
NU 2210 E, NU-Series Cylindrical Roller Bearing with a 50mm bore - Brass Cage - Select Range
CODE: NU 2210 E
£222.79 ex VAT




