NF 216, NF-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 80MM BORE - STEEL CAGE - PREMIUM RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing from our Premium range. Two ribs on the inner ring and one rib on the outer ring. 80mm ID, 140mm OD, 26mm width. Also known as
Also known as LRJA 80, R 180 L, NFL 80, ML 216
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£238.54 (£286.25 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NF 216, NF-Series Cylindrical Roller Bearing with a 80mm bore - Steel Cage - Premium Range | |
| Reference | NF 216 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 80mm |
| Outside Diameter | 140mm |
| Width | 26mm |
| Weight (KG) | 1.54 |
Schematic for NF 216, NF-Series Cylindrical Roller Bearing with a 80mm bore - Steel Cage - Premium Range | |
| B | 26mm |
| d | 80mm |
| D | 140mm |
You may also be interested in...
N 312 C3, N-Series Cylindrical Roller Bearing with a 60mm bore - Steel Cage - Premium Range
CODE: N 312 C3
£201.99 ex VAT
N 212 E, N-Series Cylindrical Roller Bearing with a 60mm bore - Plastic Cage - Budget Range
CODE: N 212 E
£104.90 ex VAT
NF 307, NF-Series Cylindrical Roller Bearing with a 35mm bore - Brass Cage - Budget Range
CODE: NF 307
£103.29 ex VAT
NUP 2207 E, NUP-Series Cylindrical Roller Bearing with a 35mm bore - Plastic Cage - Budget Range
CODE: NUP 2207 E
£54.99 ex VAT



