NF 219
NF-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 95MM BORE - BRASS CAGE - PREMIUM RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing from our Premium range. Two ribs on the inner ring and one rib on the outer ring, 95mm bore, 170mm OD, 32mm width.
Also known as NF219
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for NF 219 | |
| Reference | NF 219 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 95mm |
| Outside Diameter | 170mm |
| Width | 32mm |
| Weight (KG) | 2.83 |
Schematic for NF 219 | |
| B | 32mm |
| d | 95mm |
| D | 170mm |
You may also be interested in...
NUP 2228 E, NUP-Series Cylindrical Roller Bearing with a 140mm bore - Brass Cage - Budget Range
CODE: NUP 2228 E
£1429.91 ex VAT
NF 316, NF-Series Cylindrical Roller Bearing with a 80mm bore - Brass Cage - Budget Range
CODE: NF 316
£513.08 ex VAT
NUP 2304 E, NUP-Series Cylindrical Roller Bearing with a 20mm bore - Plastic Cage - Premium Range
CODE: NUP 2304 E
£112.58 ex VAT
NJ 2306 E, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 30mm bore - Plastic Cage - Budget Range
CODE: NJ 2306 E
£53.60 ex VAT



