NF 2316 C4
NF-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 80MM BORE - BRASS CAGE - BUDGET RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing from our Budget range. Two ribs on the inner ring and one rib on the outer ring, 80mm bore, 170mm OD, 58mm width.
Also known as NF2316C4
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for NF 2316 C4 | |
| Reference | NF 2316 C4 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 80mm |
| Outside Diameter | 170mm |
| Width | 58mm |
| Clearance | C4 |
| Weight (KG) | 5.25 |
Schematic for NF 2316 C4 | |
| B | 58mm |
| d | 80mm |
| D | 170mm |
You may also be interested in...
NJ 320 C3, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 100mm bore - Steel Cage - Premium Range
CODE: NJ 320 C3
£675.52 ex VAT
N 220, N-Series Cylindrical Roller Bearing with a 100mm bore - Brass Cage - Premium Range
CODE: N 220
£708.52 ex VAT





