NF 308 N
NF-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 40MM BORE - STEEL CAGE - BUDGET RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing complete with Snap Ring Groove from our Budget range. Two ribs on the inner ring and one rib on the outer ring, 40mm bore, 90mm OD, 23mm width.
Also known as NF308N
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for NF 308 N | |
| Reference | NF 308 N |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 90mm |
| Width | 23mm |
| Snap Ring | Snap Ring Groove |
| Weight (KG) | 0.685 |
Schematic for NF 308 N | |
| B | 23mm |
| d | 40mm |
| D | 90mm |
You may also be interested in...
NU 2210 E C3, NU-Series Cylindrical Roller Bearing with a 50mm bore - Plastic Cage - Premium Range
CODE: NU 2210 E C3
£57.93 ex VAT
NUP 312 E, NUP-Series Cylindrical Roller Bearing with a 60mm bore - Plastic Cage - Premium Range
CODE: NUP 312 E
£202.74 ex VAT
NU 2228, NU-Series Cylindrical Roller Bearing with a 140mm bore - Brass Cage - Premium Range
CODE: NU 2228
£1248.19 ex VAT




