NF 308 NR
NF-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 40MM BORE - STEEL CAGE - PREMIUM RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing complete with Snap Ring from our Premium range. Two ribs on the inner ring and one rib on the outer ring, 40mm bore, 90mm OD, 23mm width.
Also known as NF308NR
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for NF 308 NR | |
| Reference | NF 308 NR |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 90mm |
| Width | 23mm |
| Snap Ring | Snap Ring |
| Weight (KG) | 0.685 |
Schematic for NF 308 NR | |
| B | 23mm |
| d | 40mm |
| D | 90mm |
You may also be interested in...
NUP 2206, NUP-Series Cylindrical Roller Bearing with a 30mm bore - Steel Cage - Premium Range
CODE: NUP 2206
£83.00 ex VAT
NJ 2305 C3, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 25mm bore - Steel Cage - Premium Range
CODE: NJ 2305 C3
£90.48 ex VAT
NUP 226 E, NUP-Series Cylindrical Roller Bearing with a 130mm bore - Plastic Cage - Premium Range
CODE: NUP 226 E
£2202.62 ex VAT




