NF 309 C3, NF-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 45MM BORE - BRASS CAGE - BUDGET RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing from our Budget range. Two ribs on the inner ring and one rib on the outer ring. 45mm ID, 100mm OD, 25mm width. Also known as
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£133.84 (£160.61 inc VAT)
- 5 - 9£127.16 (£152.59 inc VAT)
- 10 +£120.45 (£144.54 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NF 309 C3, NF-Series Cylindrical Roller Bearing with a 45mm bore - Brass Cage - Budget Range | |
| Reference | NF 309 C3 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 45mm |
| Outside Diameter | 100mm |
| Width | 25mm |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 0.925 |
Schematic for NF 309 C3, NF-Series Cylindrical Roller Bearing with a 45mm bore - Brass Cage - Budget Range | |
| B | 25mm |
| d | 45mm |
| D | 100mm |
You may also be interested in...
NUP 2307, NUP-Series Cylindrical Roller Bearing with a 35mm bore - Steel Cage - Budget Range
CODE: NUP 2307
£72.82 ex VAT
N 416 C3, N-Series Cylindrical Roller Bearing with a 80mm bore - Steel Cage - Premium Range
CODE: N 416 C3
£592.06 ex VAT
NN 3021 K, NN-Series Cylindrical Roller Bearing with a 105mm bore - Brass Cage - Budget Range
CODE: NN 3021 K
£437.01 ex VAT
NU 413, NU-Series Cylindrical Roller Bearing with a 65mm bore - Steel Cage - Premium Range
CODE: NU 413
£390.04 ex VAT



