NF 312, NF-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 60MM BORE - BRASS CAGE - BUDGET RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing from our Budget range. Two ribs on the inner ring and one rib on the outer ring. 60mm ID, 130mm OD, 31mm width. Also known as
Also known as MRJA 60, R 360 L, NFM 60, 12312, ML 312
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£266.47 (£319.76 inc VAT)
- 5 - 9£253.16 (£303.79 inc VAT)
- 10 +£239.82 (£287.78 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NF 312, NF-Series Cylindrical Roller Bearing with a 60mm bore - Brass Cage - Budget Range | |
| Reference | NF 312 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 60mm |
| Outside Diameter | 130mm |
| Width | 31mm |
| Weight (KG) | 1.91 |
Schematic for NF 312, NF-Series Cylindrical Roller Bearing with a 60mm bore - Brass Cage - Budget Range | |
| B | 31mm |
| d | 60mm |
| D | 130mm |
You may also be interested in...
NU 410, NU-Series Cylindrical Roller Bearing with a 50mm bore - Brass Cage - Premium Range
CODE: NU 410
£333.25 ex VAT
SL 18 2918 C3, Full Complement Cylindrical Roller Bearing with a 90mm bore - Budget Range
CODE: SL 18 2918 C3
£139.06 ex VAT
NU 215 C3, NU-Series Cylindrical Roller Bearing with a 75mm bore - Brass Cage - Premium Range
CODE: NU 215 C3
£276.82 ex VAT




