NF 320
NF-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 100MM BORE - BRASS CAGE - PREMIUM RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing from our Premium range. Two ribs on the inner ring and one rib on the outer ring, 100mm bore, 215mm OD, 47mm width.
Also known as NF320
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for NF 320 | |
| Reference | NF 320 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 100mm |
| Outside Diameter | 215mm |
| Width | 47mm |
| Weight (KG) | 8.48 |
Schematic for NF 320 | |
| B | 47mm |
| d | 100mm |
| D | 215mm |
You may also be interested in...
SL 18 2944 C3, Full Complement Cylindrical Roller Bearing with a 220mm bore - Budget Range
CODE: SL 18 2944 C3
£904.10 ex VAT
NU 210 E, NU-Series Cylindrical Roller Bearing with a 50mm bore - Brass Cage - Premium Range
CODE: NU 210 E
£117.06 ex VAT
NJ 310, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 50mm bore - Brass Cage - Budget Range
CODE: NJ 310
£158.97 ex VAT
NU 1005, NU-Series Cylindrical Roller Bearing with a 25mm bore - Steel Cage - Premium Range
CODE: NU 1005
£72.14 ex VAT



