NJ 216 E C3, NJ-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 80MM BORE - STEEL CAGE - PREMIUM RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing from our Premium range. One rib on the inner ring and two ribs on the outer ring. 80mm ID, 140mm OD, 26mm width. Also known as
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£191.61 (£229.93 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NJ 216 E C3, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 80mm bore - Steel Cage - Premium Range | |
| Reference | NJ 216 E C3 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 80mm |
| Outside Diameter | 140mm |
| Width | 26mm |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 1.54 |
Schematic for NJ 216 E C3, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 80mm bore - Steel Cage - Premium Range | |
| B | 26mm |
| d | 80mm |
| D | 140mm |
You may also be interested in...
NU 2224 C3, NU-Series Cylindrical Roller Bearing with a 120mm bore - Steel Cage - Premium Range
CODE: NU 2224 C3
£822.68 ex VAT
NU 202 C3, NU-Series Cylindrical Roller Bearing with a 15mm bore - Brass Cage - Premium Range
CODE: NU 202 C3
£64.91 ex VAT
NJ 315 C4, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 75mm bore - Brass Cage - Budget Range
CODE: NJ 315 C4
£395.22 ex VAT




