1160 2.1/4 C ( ER 212 36 ) - BEARING INSERT WITH A 2.1/4 INCH BORE - TR BRAND
Full Width Bearing Insert with Parallel Outer and Snap Ring complete with grub screws to allow tightening against the shaft, from our TR Range.2.1/4" ID, 110mm OD, 65.1mm width.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£40.93 (£49.12 inc VAT)
- 5 - 9£38.89 (£46.67 inc VAT)
- 10 +£36.84 (£44.21 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 1160 2.1/4 C ( ER 212 36 ) - Bearing Insert with a 2.1/4 inch bore - TR Brand | |
| Reference | 1160 2.1/4 C |
| Brand | TR |
| Inside Diameter | 2.1/4" |
| Outside Diameter | 110mm |
| Width | 31.8mm |
| Dyn | 47800 |
| Stat | 32800 |
| Type | Grub Screw Lock |
| Weight (KG) | 1.67 |
Schematic for 1160 2.1/4 C ( ER 212 36 ) - Bearing Insert with a 2.1/4 inch bore - TR Brand | |
| a | 3.18mm |
| b | 2.41mm |
| B | 65.1mm |
| C | 31.8mm |
| D | 110mm |
| ds | M10x1.25 |
| G | 10.5mm |
| h | 8.4mm |
| KG | 1.67 |
| p | 116.6 |
| S | 25.4mm |
You may also be interested in...







