12B-1 16 S/S PILOT-BORE SPROCKET - STAINLESS STEEL
12B-1 16 S/S Pilot-Bore Sprocket - Stainless steel to suit 12B-1
Also known as PS11X16, 6SR16 Stainless Steel
- UnitsPer unit
- 1+£69.71 (£83.65 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 16 S/S Pilot-Bore Sprocket - Stainless steel | |
| Reference | 12B-1 16 S/S |
| Brand | BR |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Teeth | 16 |
| Pitch (P) Inch | .3/4" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 1.37 |
Schematic for 12B-1 16 S/S Pilot-Bore Sprocket - Stainless steel | |
| d | 75mm |
| D | 16mm |
| De | 105.5mm |
| H | 35mm |
You may also be interested in...







