12B-1 80 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, .3/4" pitch, 80 tooth Platewheel. Can be you used with 12B-1 chain.
Also known as CS 11 080, X112Z80, PWH12B180, 6SR80PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£96.28 (£115.54 inc VAT)
- 5 - 9£91.46 (£109.75 inc VAT)
- 10 +£86.65 (£103.98 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 12B-1 80 P/W, Platewheel | |
| Reference | 12B-1 80 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 80 |
| Pitch (P) Inch | .3/4"" (19.05mm) |
| Pitch (P) mm | 19.05mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 15.78 |
Schematic for 12B-1 80 P/W, Platewheel | |
| b | 10.8mm |
| B1 | 11.1mm |
| c | 2mm |
| D | 30mm |
| De | 494.2mm |
| Dp | 485.22mm |
| r3 | 19mm |
You may also be interested in...







