20B-1 54 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, 1.1/4" pitch, 54 tooth Platewheel. Can be you used with 20B-1 chain.
Also known as CS 13 054, X120Z54, PWH20B154, 10SR54PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£239.19 (£287.03 inc VAT)
- 5 - 9£227.23 (£272.68 inc VAT)
- 10 +£215.28 (£258.34 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 20B-1 54 P/W, Platewheel | |
| Reference | 20B-1 54 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 54 |
| Pitch (P) Inch | 1.1/4"" (31.75mm) |
| Pitch (P) mm | 31.75mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 33.17 |
Schematic for 20B-1 54 P/W, Platewheel | |
| b | 18.2mm |
| B1 | 18.5mm |
| c | 3.5mm |
| D | 30mm |
| De | 561.2mm |
| Dp | 546.07mm |
| r3 | 32mm |
You may also be interested in...







