HM259049 90064
TAPER ROLLER BEARING WITH A 12.1/2 INCH BORE
Imperial taper roller bearing consisting of a HM259010CD double cup, two HM259049 cones and XB 259049 cone spacer. BEP 0.914
Also known as HM259049 HM259010CD
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for HM259049 90064 | |
| Reference | HM259049 90064 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 12.500" |
| Outside Diameter | 17.625" |
| Width | 5.750" |
| Weight (KG) | 99 |
Schematic for HM259049 90064 | |
| B | 5.3/4" |
| d | 12.1/2" |
| D | 17.5/8" |
You may also be interested in...
368A 362, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.000 inch bore - Select Range
CODE: 368A 362
£45.62 ex VAT
02474 02420, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.125 inch bore - Premium Range
CODE: 02474 02420
£62.93 ex VAT
497 492A, Imperial Taper Roller Bearing with a 3.375 inch bore - Budget Range
CODE: 497 492A
£50.52 ex VAT
327049 327010, Imperial Taper Roller Bearing with a 5.250 inch bore - Premium Range
CODE: 327049 327010
£1271.85 ex VAT



