HPL 205 S/S N 6 GRN, GREEN THERMOPLASTIC HANGER HOUSING UNIT WITH A 25 BORE - SELECT RANGE
Metric Green Thermoplastic Hanger Housing Unit complete with Stainless Steel Insert filled with food grade grease from our Select range.
Our select range of QCB ball & roller bearings and PTP / SWR power transmission products - widely used by OEM's as a competitive alternative to premium brands without compromising on quality.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£69.60 (£83.52 inc VAT)
- 5 - 9£66.10 (£79.32 inc VAT)
- 10 +£62.63 (£75.16 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HPL 205 S/S N 6 GRN, Green Thermoplastic Hanger Housing Unit with a 25 bore - Select Range | |
| Reference | HPL 205 S/S N 6 GRN |
| Brand | Select |
| Inside Diameter | 25mm |
| Weight (KG) | 0.33 |
Schematic for HPL 205 S/S N 6 GRN, Green Thermoplastic Hanger Housing Unit with a 25 bore - Select Range | |
| a | 99mm |
| Bi | 34mm |
| c | 27.5mm |
| h | 63.5mm |
| KG | 0.33 |
| m | 74mm |
| n | 14.3mm |
| t | 36mm |
| w | 47mm |
You may also be interested in...
NFL 204 S/S N 6 GRN, Green Thermoplastic Oval Flange Housing Unit with a 20 bore - Select Range
CODE: NFL 204 S/S N 6 GRN
£49.89 ex VAT
NFL 206 S/S N 6 GRN, Green Thermoplastic Oval Flange Housing Unit with a 30mm bore - Budget Range
CODE: NFL 206 S/S N 6 GRN
£68.60 ex VAT
FPL 205 16 S/S N6 GRN, Green Thermoplastic Square Flange Housing Unit with a 1 inch bore - Select Range
CODE: FPL 205 16 S/S N6 GRN
£70.09 ex VAT
FBL 205 16 S/S N6A GRN, Green Thermoplastic Flange Bracket Unit with a 1 inch bore - Select Range
CODE: FBL 205 16 S/S N6A GRN
£94.75 ex VAT



