IR 10 14 14, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 10MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 10mm ID, 14mm OD, 14mm Width.
Also known as LRT 10 14 14
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£9.12 (£10.94 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 10 14 14, Needle Roller Inner Ring with a 10mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 10 14 14 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 10mm |
| Outside Diameter | 14mm |
| Width | 14mm |
| Weight (KG) | 0.008 |
Schematic for IR 10 14 14, Needle Roller Inner Ring with a 10mm bore - Premium Range | |
| B | 14mm |
| d | 10mm |
| F | 14mm |
You may also be interested in...
NATR 40 PP, Yoke Type Support Roller with a 40mm bore - Premium Range
CODE: NATR 40 PP
£143.68 ex VAT
NKIB 5902 C3, Combined Needle Roller Bearing with a 15mm bore - Premium Range
CODE: NKIB 5902 C3
£56.63 ex VAT
IR 42 47 20, Needle Roller Inner Ring with a 42mm bore - Premium Range
CODE: IR 42 47 20
£17.41 ex VAT
IR 50 60 28, Needle Roller Inner Ring with a 50mm bore - Budget Range
CODE: IR 50 60 28
£19.43 ex VAT



