IR 110 125 40, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 110MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 110mm ID, 125mm OD, 40mm Width.
Also known as LRT 110 125 40
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£133.58 (£160.30 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 110 125 40, Needle Roller Inner Ring with a 110mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 110 125 40 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 110mm |
| Outside Diameter | 125mm |
| Width | 40mm |
| Weight (KG) | 0.84 |
Schematic for IR 110 125 40, Needle Roller Inner Ring with a 110mm bore - Premium Range | |
| B | 40mm |
| d | 110mm |
| F | 125mm |
You may also be interested in...
BK 1414 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 14mm bore - Premium Range
CODE: BK 1414 RS
£13.41 ex VAT
NATV 12 PP, Yoke Type Support Roller with a 12mm bore - Premium Range
CODE: NATV 12 PP
£50.07 ex VAT
K 14 18 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 14mm bore - Premium Range
CODE: K 14 18 13
£6.34 ex VAT
LR 30 35 12.5, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Premium Range
CODE: LR 30 35 12.5
£10.01 ex VAT



