NATV 12 PP, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 12MM BORE - PREMIUM RANGE
Full compliment yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, crowned outer, lip seals on both side, from our Premium range. 12mm ID, 32mm OD, 15mm width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£50.07 (£60.08 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATV 12 PP, Yoke Type Support Roller with a 12mm bore - Premium Range | |
| Reference | NATV 12 PP |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 12mm |
| Outside Diameter | 32mm |
| Width | 15mm |
| Weight (KG) | 0.073 |
Schematic for NATV 12 PP, Yoke Type Support Roller with a 12mm bore - Premium Range | |
| B | 15mm |
| d | 12mm |
| D | 32mm |
You may also be interested in...
K 35 40 27, Needle Roller and Cage Assembly with a 35mm bore - Premium Range
CODE: K 35 40 27
£15.02 ex VAT
K 7 10 8, Needle Roller and Cage Assembly with a 7mm bore - Budget Range
CODE: K 7 10 8
£2.87 ex VAT
HK 2820 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 28mm bore - Premium Range
CODE: HK 2820 2RS
£16.99 ex VAT
K 37 42 17, Needle Roller and Cage Assembly with a 37mm bore - Premium Range
CODE: K 37 42 17
£11.90 ex VAT



