IR 15 18 16, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 15MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 15mm ID, 18mm OD, 16mm Width.
Also known as LRT 15 18 16
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£8.42 (£10.10 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 15 18 16, Needle Roller Inner Ring with a 15mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 15 18 16 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 15mm |
| Outside Diameter | 18mm |
| Width | 16mm |
| Weight (KG) | 0.01 |
Schematic for IR 15 18 16, Needle Roller Inner Ring with a 15mm bore - Premium Range | |
| B | 16mm |
| d | 15mm |
| F | 18mm |
You may also be interested in...
RNAO 60 78 40, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 60mm bore - Budget Range
CODE: RNAO 60 78 40
£84.63 ex VAT






