IR 35 40 17, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 35MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget Range. 35mm ID, 40mm OD, 17mm Width.
Also known as LRT 35 40 17
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£9.36 (£11.23 inc VAT)
- 5 - 9£8.89 (£10.67 inc VAT)
- 10 +£8.44 (£10.13 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 35 40 17, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Budget Range | |
| Reference | IR 35 40 17 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 35mm |
| Outside Diameter | 40mm |
| Width | 17mm |
| Weight (KG) | 0.0378 |
Schematic for IR 35 40 17, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Budget Range | |
| B | 17mm |
| d | 35mm |
| F | 40mm |
You may also be interested in...
IR 25 30 38.5, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Premium Range
CODE: IR 25 30 38.5
£19.37 ex VAT
HK 1512, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 15mm bore - Premium Range
CODE: HK 1512
£7.96 ex VAT
IR 22 28 17, Needle Roller Inner Ring with a 22mm bore - Premium Range
CODE: IR 22 28 17
£10.64 ex VAT




