IR 35 42 20, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 35MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget Range. 35mm ID, 42mm OD, 20mm Width.
Also known as LRT 35 42 20
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£10.85 (£13.02 inc VAT)
- 5 - 9£10.31 (£12.37 inc VAT)
- 10 +£9.77 (£11.72 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 35 42 20, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Budget Range | |
| Reference | IR 35 42 20 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 35mm |
| Outside Diameter | 42mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.064 |
Schematic for IR 35 42 20, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Budget Range | |
| B | 20mm |
| d | 35mm |
| F | 42mm |
You may also be interested in...
NAO 30 47 16, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 30mm bore - Premium Range
CODE: NAO 30 47 16
£60.55 ex VAT
K 65 70 30, Needle Roller and Cage Assembly with a 65mm bore - Budget Range
CODE: K 65 70 30
£23.56 ex VAT
HK 5024 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 50mm bore - Premium Range
CODE: HK 5024 2RS
£32.29 ex VAT




