IR 40 48 40, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 40MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget Range. 40mm ID, 48mm OD, 40mm Width.
Also known as LRT 40 48 40
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£20.90 (£25.08 inc VAT)
- 5 - 9£19.85 (£23.82 inc VAT)
- 10 +£18.81 (£22.57 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 40 48 40, Needle Roller Inner Ring with a 40mm bore - Budget Range | |
| Reference | IR 40 48 40 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 48mm |
| Width | 40mm |
| Weight (KG) | 0.17 |
Schematic for IR 40 48 40, Needle Roller Inner Ring with a 40mm bore - Budget Range | |
| B | 40mm |
| d | 40mm |
| F | 48mm |
You may also be interested in...
RNA 2205 2RS, Yoke Type Support Roller with a 30mm bore - Premium Range
CODE: RNA 2205 2RS
£55.63 ex VAT
IR 140 160 50, Needle Roller Inner Ring with a 140mm bore - Budget Range
CODE: IR 140 160 50
£140.70 ex VAT
NATR 50 PP, Yoke Type Support Roller with a 50mm bore - Premium Range
CODE: NATR 50 PP
£191.99 ex VAT




