HK 1712, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 17MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Premium range. 17mm ID, 23mm OD, 12mm width. Also known as
Also known as TLA 1712
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£8.44 (£10.13 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 1712, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 17mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 1712 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 17mm |
| Outside Diameter | 23mm |
| Width | 12mm |
| Weight (KG) | 0.012 |
Schematic for HK 1712, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 17mm bore - Premium Range | |
| B | 12mm |
| d | 17mm |
| D | 23mm |
You may also be interested in...
K 50 55 30, Needle Roller and Cage Assembly with a 50mm bore - Budget Range
CODE: K 50 55 30
£13.51 ex VAT
IR 12 15 16, Needle Roller Inner Ring with a 12mm bore - Budget Range
CODE: IR 12 15 16
£5.46 ex VAT
IR 14 17 17, Needle Roller Inner Ring with a 14mm bore - Budget Range
CODE: IR 14 17 17
£6.25 ex VAT
K 20 26 17, Needle Roller and Cage Assembly with a 20mm bore - Budget Range
CODE: K 20 26 17
£8.05 ex VAT



