IR 45 50 25, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 45MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget Range. 45mm ID, 50mm OD, 25mm Width.
Also known as LRT 45 50 25
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£13.23 (£15.88 inc VAT)
- 5 - 9£12.57 (£15.08 inc VAT)
- 10 +£11.90 (£14.28 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 45 50 25, Needle Roller Inner Ring with a 45mm bore - Budget Range | |
| Reference | IR 45 50 25 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 45mm |
| Outside Diameter | 50mm |
| Width | 25mm |
| Weight (KG) | 0.071 |
Schematic for IR 45 50 25, Needle Roller Inner Ring with a 45mm bore - Budget Range | |
| B | 25mm |
| d | 45mm |
| F | 50mm |
You may also be interested in...
K 16 22 12, Needle Roller and Cage Assembly with a 16mm bore - Premium Range
CODE: K 16 22 12
£10.83 ex VAT
NA 2209 2RS, Yoke Type Support Roller with a 45mm bore - Premium Range
CODE: NA 2209 2RS
£331.75 ex VAT
IR 40 45 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 40mm bore - Budget Range
CODE: IR 40 45 20.5
£10.92 ex VAT
RNA 2206 2RS, Yoke Type Support Roller with a 35mm bore - Premium Range
CODE: RNA 2206 2RS
£68.08 ex VAT



