HK 2016, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 20MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Premium range. 20mm ID, 26mm OD, 16mm width. Also known as
Also known as TLA 2016
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£9.64 (£11.57 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 2016, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 2016 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 20mm |
| Outside Diameter | 26mm |
| Width | 16mm |
| Weight (KG) | 0.019 |
Schematic for HK 2016, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Premium Range | |
| B | 16mm |
| d | 20mm |
| D | 26mm |
You may also be interested in...
RNAO 16 24 20, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 16mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 16 24 20
£34.67 ex VAT
NUTR 2052 X, Yoke Type Support Roller with a 20mm bore - Premium Range
CODE: NUTR 2052 X
£95.59 ex VAT
RNAO 16 24 13, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 16mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 16 24 13
£22.10 ex VAT




