K 10 13 13, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 10MM BORE - PREMIUM RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Premium Range. 10mm ID, 13mm OD, 13mm Width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£5.27 (£6.32 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 10 13 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 10mm bore - Premium Range | |
| Reference | K 10 13 13 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 10mm |
| Outside Diameter | 13mm |
| Width | 13mm |
| Weight (KG) | 0.0023 |
Schematic for K 10 13 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 10mm bore - Premium Range | |
| C | 13mm |
| D | 13mm |
| F | 10mm |
You may also be interested in...
HK 1522, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 15mm bore - Premium Range
CODE: HK 1522
£10.43 ex VAT
K 7 10 8, Needle Roller and Cage Assembly with a 7mm bore - Premium Range
CODE: K 7 10 8
£4.60 ex VAT
K 16 24 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 16mm bore - Budget Range
CODE: K 16 24 20
£13.00 ex VAT
NKXR 45, Combined Needle Roller Bearing with a 45mm bore - Premium Range
CODE: NKXR 45
£201.30 ex VAT



