K 40 48 20, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 40MM BORE - PREMIUM RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Premium Range. 40mm ID, 48mm OD, 20mm Width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£20.63 (£24.76 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 40 48 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 40mm bore - Premium Range | |
| Reference | K 40 48 20 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 48mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.049 |
Schematic for K 40 48 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 40mm bore - Premium Range | |
| C | 20mm |
| D | 48mm |
| F | 40mm |
You may also be interested in...
AXW 50 Axial Needle Roller and Cage Assembly with a 50mm bore - Budget Range
CODE: AXW 50
£31.34 ex VAT
IR 70 80 54, Needle Roller Inner Ring with a 70mm bore - Premium Range
CODE: IR 70 80 54
£81.57 ex VAT
LR 20 25 38.5, Needle Roller Inner Ring with a 20mm bore - Budget Range
CODE: LR 20 25 38.5
£23.63 ex VAT




