LR 8 12 10.5, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 8MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Ground Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium range. 8mm ID, 12mm OD, 10.5mm width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£6.00 (£7.20 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for LR 8 12 10.5, Needle Roller Inner Ring with a 8mm bore - Premium Range | |
| Reference | LR 8 12 10.5 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 8mm |
| Outside Diameter | 12mm |
| Width | 10.5mm |
| Weight (KG) | 0.005 |
Schematic for LR 8 12 10.5, Needle Roller Inner Ring with a 8mm bore - Premium Range | |
| B | 10.5mm |
| d | 8mm |
| F | 12mm |
You may also be interested in...
HK 2816, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 28mm bore - Premium Range
CODE: HK 2816
£11.25 ex VAT
NKXR 45 Z, Combined Needle Roller Bearing with a 45mm bore - Premium Range
CODE: NKXR 45 Z
£203.79 ex VAT
RNA 2210 2RS, Yoke Type Support Roller with a 58mm bore - Premium Range
CODE: RNA 2210 2RS
£220.13 ex VAT




