K 65 70 30, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 65MM BORE - PREMIUM RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Premium Range. 65mm ID, 70mm OD, 30mm Width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£37.68 (£45.22 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 65 70 30, Needle Roller and Cage Assembly with a 65mm bore - Premium Range | |
| Reference | K 65 70 30 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 65mm |
| Outside Diameter | 70mm |
| Width | 30mm |
| Weight (KG) | 0.083 |
Schematic for K 65 70 30, Needle Roller and Cage Assembly with a 65mm bore - Premium Range | |
| C | 30mm |
| D | 70mm |
| F | 65mm |
You may also be interested in...
HK 1216 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 12mm bore - Premium Range
CODE: HK 1216 2RS
£11.34 ex VAT
IR 85 100 35, Needle Roller Inner Ring with a 85mm bore - Premium Range
CODE: IR 85 100 35
£78.63 ex VAT
IR 25 29 30, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Premium Range
CODE: IR 25 29 30
£17.20 ex VAT




