LFTC .1/2, 'PREMIUM' OVAL FLANGE UNIT WITH A .1/2 INCH BORE.
Cast Iron Two Bolt Oval Flange Unit complete with full width bearing insert from our Premium Range.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£53.04 (£63.65 inc VAT)
- 5 +£50.40 (£60.48 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for LFTC .1/2, 'Premium' Oval Flange Unit with a .1/2 inch bore. | |
| Reference | LFTC .1/2 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | .1/2" |
| Weight (KG) | 0.3 |
Schematic for LFTC .1/2, 'Premium' Oval Flange Unit with a .1/2 inch bore. | |
| A | 15mm |
| A1 | 24.27mm |
| B | 27.38mm |
| G | 6mm |
| H | 81mm |
| J | 63.5mm |
| KG | 0.3 |
| L | 58.5mm |
| s | 11.58mm |
| s1 | 6.53mm |
You may also be interested in...
NP 1.1/4 DEC, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 1.1/4 inch bore.
CODE: NP 1.1/4 DEC
£103.58 ex VAT
TSNP 35 ( UCPA 207 A R3 ) - Triple Sealed Tapped Base Pillow Block with a 35mm bore - TR Brand
CODE: TSNP 35
£58.91 ex VAT





