HK 0912, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 9MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Premium range. 9mm ID, 13mm OD, 12mm width. Also known as
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£6.69 (£8.03 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 0912, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 9mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 0912 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 9mm |
| Outside Diameter | 13mm |
| Width | 12mm |
| Weight (KG) | 0.0046 |
Schematic for HK 0912, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 9mm bore - Premium Range | |
| B | 12mm |
| d | 9mm |
| D | 13mm |
You may also be interested in...
NAO 25 42 32, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 25mm bore - Premium Range
CODE: NAO 25 42 32
£104.63 ex VAT
RNA 2210 2RS, Yoke Type Support Roller with a 58mm bore - Premium Range
CODE: RNA 2210 2RS
£220.13 ex VAT





