MP 1.7/16, 'PREMIUM' PILLOW BLOCK HOUSING UNIT WITH A 1.7/16 INCH BORE.
Heavy Duty Cast Iron Pillow Block Housing Unit complete with full width bearing insert from our Premium Range. Also known as UCPX 07 23.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£121.78 (£146.14 inc VAT)
- 5 +£115.69 (£138.83 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MP 1.7/16, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 1.7/16 inch bore. | |
| Reference | MP 1.7/16 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.7/16" |
| Weight (KG) | 2.7 |
Schematic for MP 1.7/16, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 1.7/16 inch bore. | |
| A | 57mm |
| H | 53.98mm |
| H2 | 107.5mm |
| J | 135 - 160mm |
| KG | 2.7 |
| L | 203.2mm |
You may also be interested in...
NP 35 DEC ( NAP 207 ) - Pillow Block Housing Unit with a 35mm bore - TR Brand
CODE: NP 35 DEC
£49.96 ex VAT
MP 65 ( UCPX 13 ) - Pillow Block Housing Unit with a 65mm bore - TR Brand
CODE: MP 65
£212.00 ex VAT
TSL 30, Triple Sealed Pillow Block Housing Unit with a 30mm bore - Premium Range
CODE: TSL 30
£82.97 ex VAT
MSF 1.3/8 ( UCFX 07 22 ) - Square Flanged Unit with a 1.3/8 inch bore - TR Brand
CODE: MSF 1.3/8
£62.60 ex VAT



