NATR 15 PP, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 15MM BORE - BUDGET RANGE
Yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, crowned outer, lip seals on both side, from our Budget range. 15mm ID, 35mm OD, 19mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£36.40 (£43.68 inc VAT)
- 5 - 9£34.58 (£41.50 inc VAT)
- 10 +£32.76 (£39.31 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATR 15 PP, Yoke Type Support Roller with a 15mm bore - Budget Range | |
| Reference | NATR 15 PP |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 15mm |
| Outside Diameter | 35mm |
| Width | 19mm |
| Weight (KG) | 0.103 |
Schematic for NATR 15 PP, Yoke Type Support Roller with a 15mm bore - Budget Range | |
| B | 19mm |
| d | 15mm |
| D | 35mm |
You may also be interested in...
LR 50 55 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 50mm bore - Budget Range
CODE: LR 50 55 20.5
£12.58 ex VAT
IR 50 55 25, Needle Roller Inner Ring with a 50mm bore - Premium Range
CODE: IR 50 55 25
£22.70 ex VAT
HK 1520 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 15mm bore - Budget Range
CODE: HK 1520 2RS
£9.36 ex VAT




