NATR 25 X, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 25MM BORE - PREMIUM RANGE
Yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, cylindrical outer, gap seals on both side, from our Premium range. 25mm ID, 52mm OD, 25mm width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£69.44 (£83.33 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATR 25 X, Yoke Type Support Roller with a 25mm bore - Premium Range | |
| Reference | NATR 25 X |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 52mm |
| Width | 25mm |
| Weight (KG) | 0.275 |
Schematic for NATR 25 X, Yoke Type Support Roller with a 25mm bore - Premium Range | |
| B | 25mm |
| d | 25mm |
| D | 52mm |
You may also be interested in...
IR 70 80 56, Needle Roller Inner Ring with a 70mm bore - Premium Range
CODE: IR 70 80 56
£83.60 ex VAT
BK 1210, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 12mm bore - Premium Range
CODE: BK 1210
£7.88 ex VAT
IR 40 48 40, Needle Roller Inner Ring with a 40mm bore - Budget Range
CODE: IR 40 48 40
£20.90 ex VAT




