NATR 8, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 8MM BORE - BUDGET RANGE
Yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, crowned outer, gap seals on both side, from our Budget range. 8mm ID, 24mm OD, 15mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£18.78 (£22.54 inc VAT)
- 5 - 9£17.83 (£21.40 inc VAT)
- 10 +£16.91 (£20.29 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATR 8, Yoke Type Support Roller with a 8mm bore - Budget Range | |
| Reference | NATR 8 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 8mm |
| Outside Diameter | 24mm |
| Width | 15mm |
| Weight (KG) | 0.042 |
Schematic for NATR 8, Yoke Type Support Roller with a 8mm bore - Budget Range | |
| B | 15mm |
| d | 8mm |
| D | 24mm |
You may also be interested in...
HK 2012, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Premium Range
CODE: HK 2012
£8.86 ex VAT
NA 2205 2RS X, Yoke Type Support Roller with a 25mm bore - Premium Range
CODE: NA 2205 2RS X
£74.20 ex VAT
K 20 30 30, Needle Roller and Cage Assembly with a 20mm bore - Premium Range
CODE: K 20 30 30
£17.01 ex VAT




