NATV 10 PP, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 10MM BORE - BUDGET RANGE
Full compliment yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, crowned outer, lip seals on both side, from our Budget range. 10mm ID, 30mm OD, 15mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£30.24 (£36.29 inc VAT)
- 5 - 9£28.74 (£34.49 inc VAT)
- 10 +£27.21 (£32.65 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATV 10 PP, Yoke Type Support Roller with a 10mm bore - Budget Range | |
| Reference | NATV 10 PP |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 10mm |
| Outside Diameter | 30mm |
| Width | 15mm |
| Weight (KG) | 0.067 |
Schematic for NATV 10 PP, Yoke Type Support Roller with a 10mm bore - Budget Range | |
| B | 15mm |
| d | 10mm |
| D | 30mm |
You may also be interested in...
HK 1816 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 18mm bore - Premium Range
CODE: HK 1816 OH
£11.20 ex VAT
NKX 15 Z, Combined Needle Roller Bearing with a 15mm bore - Budget Range
CODE: NKX 15 Z
£33.55 ex VAT
IR 20 25 20, Needle Roller Inner Ring with a 20mm bore - Premium Range
CODE: IR 20 25 20
£8.51 ex VAT




