NATV 30 PPX, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 30MM BORE - BUDGET RANGE
Full compliment yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, cylindrical outer, lip seals on both side, from our Budget range. 30mm ID, 62mm OD, 29mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£64.44 (£77.33 inc VAT)
- 5 - 9£61.22 (£73.46 inc VAT)
- 10 +£58.00 (£69.60 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATV 30 PPX, Yoke Type Support Roller with a 30mm bore - Budget Range | |
| Reference | NATV 30 PPX |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 30mm |
| Outside Diameter | 62mm |
| Width | 29mm |
| Weight (KG) | 0.485 |
Schematic for NATV 30 PPX, Yoke Type Support Roller with a 30mm bore - Budget Range | |
| B | 29mm |
| d | 30mm |
| D | 62mm |
You may also be interested in...
NA 22/6 2RS X, Yoke Type Support Roller with a 6mm bore - Premium Range
CODE: NA 22/6 2RS X
£30.50 ex VAT
K 12 16 8, Needle Roller and Cage Assembly with a 12mm bore - Premium Range
CODE: K 12 16 8
£9.05 ex VAT





