NATV 40 PPX, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 40MM BORE - PREMIUM RANGE
Full compliment yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, cylindrical outer, lip seals on both side, from our Premium range. 40mm ID, 80mm OD, 32mm width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£158.03 (£189.64 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATV 40 PPX, Yoke Type Support Roller with a 40mm bore - Premium Range | |
| Reference | NATV 40 PPX |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 80mm |
| Width | 32mm |
| Weight (KG) | 0.865 |
Schematic for NATV 40 PPX, Yoke Type Support Roller with a 40mm bore - Premium Range | |
| B | 32mm |
| d | 40mm |
| D | 80mm |
You may also be interested in...
IR 35 40 30, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Budget Range
CODE: IR 35 40 30
£14.32 ex VAT
HK 1814 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 18mm bore - Premium Range
CODE: HK 1814 RS
£11.88 ex VAT
IR 95 110 63, Needle Roller Inner Ring with a 95mm bore - Budget Range
CODE: IR 95 110 63
£97.18 ex VAT
NKXR 20, Combined Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Premium Range
CODE: NKXR 20
£98.68 ex VAT



