HK 2820 OH, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 28MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with Oil Hole from our Premium range. 28mm ID, 35mm OD, 20mm width. Also known as
Also known as TLA 2820 OH
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£13.91 (£16.69 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 2820 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 28mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 2820 OH |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 28mm |
| Outside Diameter | 35mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.034 |
Schematic for HK 2820 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 28mm bore - Premium Range | |
| B | 20mm |
| d | 28mm |
| D | 35mm |
You may also be interested in...
NKIA 5909, Combined Needle Roller Bearing with a 45mm bore - Budget Range
CODE: NKIA 5909
£73.73 ex VAT
NKX 17 Z, Combined Needle Roller Bearing with a 17mm bore - Budget Range
CODE: NKX 17 Z
£35.47 ex VAT
K 55 60 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 55mm bore - Premium Range
CODE: K 55 60 20
£22.26 ex VAT




