08B-2 90 P/W, PLATEWHEEL
Duplex, .1/2" pitch, 90 tooth Platewheel. Can be you used with 08B-2 chain.
Also known as CD 09 090, X208Z90, PWH08B290, 4DR90PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£222.40 (£266.88 inc VAT)
- 5 - 9£211.29 (£253.55 inc VAT)
- 10 +£200.16 (£240.19 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 08B-2 90 P/W, Platewheel | |
| Reference | 08B-2 90 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 90 |
| Pitch (P) Inch | .1/2"" (12.7mm) |
| Pitch (P) mm | 12.7mm |
| Type | Duplex |
| Weight (KG) | 14.62 |
Schematic for 08B-2 90 P/W, Platewheel | |
| b | 7mm |
| B1 | 7.2mm |
| B2 | 21mm |
| c | 1.3mm |
| D | 25mm |
| De | 369.9mm |
| Dp | 363.9mm |
| r3 | 13mm |
You may also be interested in...







